Hikayemiz

Neden Hint?
Dubb Restoranları’nın çıkış noktası şüphesiz Baharat Yolu. Dolayısıyla Hint mutfağından başlamak kaçınılmaz. Bu noktada Hindistan’da neyse burada da aynı mantık ile yola çıkılması gerekti.
Ekibin Oluşturulması
Hindistan’ın ciddi otel ve restoranlarından tecrübeli şefler geldi. Nitekim ilk günden beri Dubb’ın baş aşçısı Vinod Kumar Chauhan’dır.
Baharatlar Nereden?
Türkiye’de olmayan baharat anlayışını aktarlara, baharatçılara aşılamamız gerekti. Böylelikle Mısır Çarşısı’ndaki baharatçılarda Garam Masala baharatı yaygınlaştı. Öyle ki birkaç noktada Dubb’ın/Vinod’un Garam Masala’sı dahi denildi. Ülkemizdeki gerek yerli gerek yabancı misafirlerin taleplerine karşılık sürekli anlayışımızı geliştirdik. Dubb Indian, bu anlayış ile bugünlere gelmiştir.
1998
DUBB INDIAN RESTAURANT
Dubb Restaurants, yeme-içme sektörüne değer katmak, sektörde kurumsal bir yapılanma oluşturmak ve sektöre yeni bir vizyon getirmek amacı ile Mart 1998'de Mehmet Aras tarafından kurulmuştur. Asıl amaç, farklı kültürlerden oluşan yeme-içme alışkanlıkları, mimari anlayış ve hizmet anlayışını alışılmışın dışında harmanlayıp misafirlere sunmak.
2005
CATERİNG SERVİSLERİ
Ülkemizdeki turizmin gelişmesi ve Hindistan piyasasının yükselişte olması sebebiyle oluşan taleplere karşılık her ölçek için Hint mutfağı catering servisi yapılmaya başlandı.
2009
DUBB ETHNIC RESTAURANT
Dubb’ın ikinci şubesi (Dubb Ethnic) sadece Hindistan üzerine olmadı. Japon, Kore, Çin ve Tai mutfağını da ekleyip yine ülkemizde olmayan bir bakış açısıyla misafirlerimize sunduk. Dubb Indian ne kadar renkli ve yoğun ise Dubb Ethnic de bir o kadar sade oluşturuldu. Tarihi beyaz ahşap köşkün içinde açılmış olan ikinci şubede birçok farklı kültürlerden doğan yeme-içme alışkanlığını son derece uyumlu bir şekilde görebilirsiniz.
2014
DUBB KEBAB RESTAURANT
Asya mutfağına olan talebi Dubb bakış açışıyla sunduktan sonra Türkiye mutfağının simgelerinden kebap çeşitlerini yurt dışından gelen misafirlere doğru bir şekilde tanıtmak için ise Dubb Kebab Restaurant kuruldu. Kebap anlayışının sadece etten ibaret olmadığını, vejetaryen seçeneklerin de pekâlâ kebap ile uyumlu olduğunu kanıtlayan Dubb Kebab, diğer şubelerde de olduğu gibi sadece yabancıların değil, yerli misafirlerin de tercihi oldu.
2016
DUBB INDIAN BOSPHORUS RESTAURANT
Son olarak Hilton Istanbul Bosphorus Oteli’nin en üst katında açılan Dubb Indian Bosphorus Restaurant, Dubb’ın dördüncü şubesidir. Yine ilk şubede de olduğu gibi renkli bir karakteri olan Dubb Indian Bosphorus, aynı zamanda modern mimarisi vardır. Kış aylarında İstanbul Boğazı’nı en güzel noktadan gören ve otelin en üst katındaki alanında, yaz aylarında ise doğa ile iç içe olan bahçe alanında hizmet veren Dubb Indian Bosphorus, ülkenin en iyi etnik ve fine-dining restoranları arasında gösteriliyor.
2019
DUBB ETHNIC YENİLENDİ!
Yepyeni konsepti ve menüsüyle baştan aşağı yenilenen Dubb Ethnic, artık Türk ve Osmanlı mutfağından seçkin lezzetleri modern anlayış ile misafirlerine sunuyor.
Türkçe